nauczycielbadacz

nauczanie
zarty

Społecznie akceptowalne: nauczanie dzieci opowiadania dowcipów

„Jak nazywasz krowę bez nóg? Mielona wołowina!”

To zabawne, prawda? Może to nie jest dla ciebie histeryczne, ale humor jest główną częścią rozwoju dzieciństwa. W typowym rozwoju, typ dowcipów, o których dziecko mówi lub się śmieje, może ci powiedzieć, gdzie się rozwija (tj. Humor toaletowy a granie na słowach). Dzieci z autyzmem często zmagają się z humorem, ponieważ są opóźnione w rozwoju i bardzo dosłowne i konkretne w swoim rozumieniu świata.

Dowcipy polegają na użyciu języka figuratywnego i abstrakcji. (Niektóre osoby z Zespołem Aspergera mogą rozumieć i opowiadać żarty, ponieważ mają tendencję do lepszego rozumienia gry słów). Dzieci z widma mają także ograniczony słowny repertuar, ograniczoną wiedzę ogólną i walkę z przewidywaniem / przyczyną i skutkiem. W dowcipie krowy dziecko w spektrum może nie rozumieć, dlaczego „mielona wołowina” jest zabawna. Powodem tego jest brak zrozumienia, że krowa bez nóg leży na ziemi, wołowina pochodzi od krów, mielona wołowina jest rodzajem pożywienia, a nie krową na ziemi, co jest grą słów.

zarty

Znaczenie społeczne odnosi się do wartości, jaką dana umiejętność pozwala jednostce odnieść sukces w swoim środowisku. Dla wielu dzieci, zwłaszcza tych włączonych w sytuacje społeczne z typowymi rówieśnikami, opowiadanie żartów i odpowiadanie na dowcipy jest społecznie znaczące.

Wyobraźcie sobie grupę dzieciaków jedzących razem w porze lunchu. Jedno dziecko opowiada żart (prawdopodobnie związane z poczuciem humoru w toalecie, jeśli ma dziewięć lat). Cała grupa śmieje się z wyjątkiem dziecka z autyzmem. Rówieśnicy zauważą, że dziecko się nie śmieje i może dojść do wniosku, że dziecko ich nie lubi lub że dziecko jest w jakiś sposób mniej inteligentne, ponieważ nie rozumiało żartu. Wyobraź sobie również, że wszyscy w grupie na zmianę opowiadają dowcipy. Kiedy dochodzi do dziecka z autyzmem, nie wiedzą, co powiedzieć, opowiadają nieodpowiedni dla wieku żart (albo „żart dziecka” albo nieodpowiedni dorosły dowcip, który podsłuchali) lub mówią coś, co nie ma sensu.

A co z dorosłym, który opowiada Knockowi Knockowi inne osoby dorosłe? Niemożność opowiedzenia odpowiedniego żartu lub odpowiedniego reagowania (np. Śmiech przy właściwej intensywności i objętości) jest ważna, aby pomóc dzieciom (i dorosłym) w spektrum dopasować się do rówieśników.

Dobrą wiadomością jest to, że uczenie jednostek mówienia i odpowiadania na żarty można osiągnąć bez potrzeby uczenia się języka figuratywnego i abstrakcyjnego myślenia, co może zająć lata. W krótkim czasie możemy nauczyć naszych ludzi „fałszować je, póki tego nie zrobisz”.

Wskazówki dotyczące nauczania dzieci dowcipów

· Pomocne może być znalezienie żartów, które są interesujące dla dziecka. Na przykład, jeśli dziecko lubi pociągi, znajdź dowcipy pociągu. Jeśli treść żartów jest interesująca dla dziecka, nawet jeśli nie rozumie żartu, może zmotywować ich do nauki i opowiedzenia dowcipu. Nie żartuj z czegoś, o czym nie mają żadnej wiedzy, na przykład Sizzling Hot gra. To dla dorosłych, pamiętasz?

· Najpierw znajdź żarty z kilkoma słowami. One-liners są dobre dla dzieci z ograniczoną umiejętnością werbalną. Gdy dzieci zyskują więcej języka i zaczynają rozumieć dowcip, możesz zwiększyć złożoność (stosownie do wieku).

· Pamiętaj, że żarty, które wymagają dużo odwrotu z inną osobą, wymagają umiejętności wstępnych, takich jak udział w innych i podejmowanie decyzji. Jeśli Twoje dziecko nie ma takich umiejętności, może poczekać, aby nauczyć żart Knock Knock.

zarty

· Doskonałym miejscem, w którym można znaleźć dowcipy dostosowane do wieku, jest obserwowanie rówieśników i słuchanie ich dowcipów.

· Inną metodą jest przetestowanie żartów na rodzeństwie lub rówieśnikach przed nauczeniem ich, aby upewnić się, że są zabawne dla docelowej grupy wiekowej.

· Znajdź żarty, które są odpowiednie dla rówieśników w różnym wieku, takie jak żarty związane z bieżącymi wydarzeniami i odwołaniami do popkultury. Te żarty mogą być bardziej rezonujące z rówieśnikami, dając dziecku dodatkowy „chłodny” czynnik.

· Sporządź wizualny harmonogram, gdy początkowo nauczę dziecko, aby opowiedział żart, który obejmuje nawiązanie kontaktu wzrokowego, dostarczenie pierwszej linii dowcipu, oczekiwanie na odpowiedź osoby i dostarczenie linii uderzenia (z uśmiechem!). Pamiętaj, że generalizacja jest ważna! Naucz dzieci akceptować różne typy odpowiedzi od osoby słyszącej żart. Na przykład, ucz ich, że zamiast mówić „Co?” Po „Jak nazwać …”, druga osoba może powiedzieć „Nie wiem” lub „Nie wiem, jak to nazwać …” nie chcę, aby poprawiali drugą osobę, nie reagując właściwie; to nie jest śmieszne.

· Dla dzieci, które szybko pojmują koncepcję mówienia dowcipów i czerpania z tego przyjemności, pamiętaj, że być może będziesz musiał ich uczyć, kiedy jest właściwe opowiadać dowcipy (np. Podczas przerwy, a nie w kościele), ile żartów powiedzieć, zanim weźmiesz przerwać (nie należy żartować bez przerwy przez 10 minut) i nie powtarzać tego samego żartu tej samej osobie (nikt nie lubi zepsutej płyty).

· Dla dzieci, które rozumieją, dlaczego żart jest zabawny, upewnij się, że nie wyjaśniają żartu swoim rówieśnikom po tym, jak o tym powiedzą.

zarty

Wskazówki dotyczące nauczania dzieci w odpowiedzi na żarty

· Równie ważne jest nauczenie osób, aby odpowiednio reagowały na żarty, więc nie pomiń tej części!

· Zazwyczaj właściwą odpowiedzią na żart jest śmiech. Czasami jednak, szczególnie w przypadku starszych dzieci i dorosłych, lepiej się uśmiechnąć lub powiedzieć coś takiego, jak „To zabawne” lub „Dobry” lub „Będę musiał pamiętać ten” zamiast się śmiać.

· Nie wystarczy po prostu nauczyć dziecko śmiać się z żartu; musisz również upewnić się, że śmieją się odpowiednio, w tym intensywność, objętość i czas trwania śmiechu. Pracowałem z dziećmi, które śmieją się zbyt mocno, za głośno i za długo. Nic nie zabija wibracji zupełnie jak osoba w grupie, która śmieje się zbyt mocno i głośno. Możesz ćwiczyć różne rodzaje śmiechu, takie jak śmiech chichotów, chichotów lub gutów. Skale 5-punktowe są szczególnie przydatne w nauczaniu dzieci, aby nadać odpowiednią intensywność śmiechu za względną „zabawność” żartu.

· Niekoniecznie jest to warunkiem koniecznym, aby dziecko zrozumiało żart. Tak długo, jak śmieją się w odpowiednim czasie (w tym intensywności, objętości itp. – patrz wyżej), mogą w większości przypadków dobrze sobie radzić.

· Naucz ich wzajemności na dowcipy. Dla jednej linijki uczą je „Co?” Po tym, jak ktoś mówi: „Jak nazywasz …”. Na żarty Knocka Knocka uczą je mówić „Kto tam?”